Általános ökológia
Török János (tantárgyfelelős)
Hegyi Gergely, Herczeg Gábor, Kalapos Tibor, Rosivall Balázs, Török Júlia
A tárgy célja, célkitűzései
A tárgy tematikája
-
Bevezetés (Török János)
A globális klímaváltozás és várható ökológiai következményei (Kalapos Tibor): A klímaváltozás fő vonásai, mechanizmusa, kiváltó tényezők, mértékének eltérő globális mintázata. Klímaváltozások a múltban. Populációk potenciális válaszreakciói. A „CO2-trágyázás”, a melegedés és az időjárás rendszertelenebbé és szélsőségesebbé válásának hatásai. - Az ökoszisztéma működések és a biológiai sokféleség kapcsolata. (Kalapos Tibor): Az ökológiai rendszerek működéséhez (anyagkörforgás, energiaáramlás) szükséges-e a rendszer komponensein belüli sokféleség? Lehetséges mechanizmusok. Hatás szerinti és válasz szerinti funkciós típusok. A diverzitás és a szervesanyagtermelés összefüggései.
- Ökoszisztéma szolgáltatások (Kalapos Tibor): Milyen „jótéteményekkel” szolgálnak az emberiségnek az ökológiai rendszerek? Forrás jellegű (pl. élelmiszer-, gyógyszer- és ipari nyersanyagok) és fenntartó (pl. légköri O2 termelés, tiszta ivóvíz, erózióvédelem, időjárási szélsőségek csillapítása) szolgáltatások. Az Összesített Milleneumi Ökoszisztéma Állapotfelmérés (2005, Milleneum Ecosystem Assessement Synthesis Report) fő megállapításai.
- Globális biodiverzitás-mintázatok 1 (Török János): A biodiverzitás fogalma és elemei. A biodiverzitás mintázata a földi élet fejlődése során. Történeti és jelenlegi kihalási ráták. Földibiodiverzitás grádiensek. Elméletek a mintázatok magyarázására. A biodiverzitás fenntarthatósága.
- Globális biodiverzitás-mintázatok 2 (Török János):
- Globális biodiverzitás-mintázatok 3 (Török János):
- Geoszféra-bioszféra interakciók (Hegyi Gergely): energia és anyagáramlás az ökoszisztémákban 1 (Hegyi Gergely): Primer és szekunder produkció fogalma. A primer produkció (PP) eloszlása globálisan. A primer és szekunder produkcióban keletkező energia mennyiségét befolyásoló tényezők. Az energia útja és felhasználása a táplálkozási hálózatokban és közösségekben. Azanyagfluxusok forrásai és azok vizsgálata.
- Geoszféra-bioszféra interakciók (Hegyi Gergely): energia és anyagáramlás az ökoszisztémákban 2 (Hegyi Gergely):
- Guildek (Hegyi Gergely): A guild fogalma és fajtái: ökológiai és taxon guildek. A guild-koncepció ökológiai jelentősége: kompetició; közöségi funkciók értelmezése; a guild természetes ökológiai egység. Az adaptiv szindróma és konvergens evolúció. Guildek szerveződési folyamatai.
- Történeti biogeográfia 1 (Herczeg Gábor): A diszperzió mint fő mintázatgeneráló tényező. A keletkezési közontok biogeográfiai jelentősége és meghatározásuk. Biotikus diszperziók, CO (Centers of origin) vs. AC (Ausbreitungscentern). A diszperzalista felfogás kritikája. Pánbiogeográfia, szétterjedési alapvonal és minimális feszítőfa. Régi kérdések, modern válasz. Filogeográfia. Faunagenezis, életföldrajzi komponensek (faunakörök, faunaelemek a Pannon régióban).
- Történeti biogeográfia 2 (Herczeg Gábor):
- Történeti biogeográfia 3 (Herczeg Gábor):
- Történeti biogeográfia 4 (Herczeg Gábor):
- Trofikus hálózatok és szabályozásuk (Rosivall Balázs): A trofikus hálózatok (energetikai, deskriptív és interakciós) típusai és sajátosságaik. A szintek számát meghatározó tényezők. Táplálkozási hálózatok klasszikus elméletének konceptuális problémái. Szabályzás, felülről és alulról. Különbségek szárazföldi és vízi rendszerek között.
- Molekuláris ökológia jelentősége (Rosivall Balázs): Miért van szükség molekuláris ismeretekre az ökológiai kutatásokban? Genetikai rokonság meghatározása és jelentősége különböző rendszertani szinteken, ivarmeghatározás, paraziták kimutatása, egyedi minőség/kondíció felmérése.
- Az érem másik oldala - Miért fontos az ökológia a nem ökológusoknak.Miért lehet szükség ökológiai ismeretekre molekuláris szintű kutatásokban? A génmódosított élőlények potenciális ökológiai hatásai.
- Agrobiodiverzitás (Kalapos Tibor): Termesztett / tenyésztett fajok sokfélesége, fajon belüli változatosság (kultúrváltozatok, tájfajták stb.), mezőgazdasági termelést támogató organizmusok (pl. beporzók) sokfélesége, vad rokonok diverzitása, mezőgazdasági művelési módok sokfélesége. Miért fontos az agrobiodiverzitás? Az agrobiodiverzitás változása a történelem során, megőrzése napjainkban.
- A tűz ökológiája (Kalapos Tibor):A növénytakaró égése, természetes és mesterséges tüzek, hatásuk az életközösségre és az ökoszisztémára. A tűz hatásának komponensei (égési rezsim, hő, füst). Az élőlények milyen tulajdonságai előnyösek tűzjárta élőhelyeken? Tűz által fenntartott életközösségek, szukcessziós vonatkozások. Természetvédelmi vonatkozások.
- Tájökológia (Kalapos Tibor):Tárgya, megközelítés különbsége a hagyományos ökológiai kutatásétól. Alapfogalmak: táj, tájelemek, táji kompozíció, táji szerkezet; folt, folyosó, mátrix, összekötöttség. Táji mintázat, folyamat és skála kapcsolata, foltdinamika. Élőhelyek feldarabolódása és elszigetelődése, élőhelybelső és szegélyhatás. A tájökológiai ismeretek alkalmazása természetvédelmi területek kialakításánál.
- Limnológia (állóvizek és áramlóvizek) (Török Júlia): Édesvízi táplálékhálózatok. Az állatok szerepe az édesvízi anyagforgalomban. Tavak és folyók pelágikus és bentikus mikrofaunája.Mikrobiális hurok. A mikrobiális és makro-élőlények táplálékhálózatának kapcsolata.
- Tengerökológia (Török Júlia): A tengeri élettájak jellemző élő- ill. állatvilága, fiziológiai és viselkedésbeli adaptációk, táplálkozási mechanizmusok, tengeri fauna vertikális eloszlási mintázata. Speciális tengeri élőhelyek szerepe, jelentősége. Tengeri élőlényközösségek szerveződését alapvetően befolyásoló folyamatok.
- Viselkedésökológia és természetvédelem 1 (Hegyi Gergely): In situ és ex situ védelem és a viselkedésökológia. Fajdetermináció és védelem. Minimális beavatkozás a szociális rendszerekbe. Szaporodási rendszerek ismeretének jelentősége a halak, madarak és emlősök védelmében. A vadászat és halászat szelektivitása és annak következményei. A párválasztás lehetőségének tiltása és a viabilitás. A populációk genetikai diverzitása és a védelmi gyakorlat. Humánaplikációk. Egymást segítő tudományok. (Hegyi Gergely)
- Viselkedésökológia és természetvédelem 2 (Hegyi Gergely)
- Viselkedésökológia és természetvédelem 3 (Hegyi Gergely)
Ajánlott jegyzet
A tárgy felvételének előfeltétele
A számonkérés módja
Írásbeli kollokvium